Zapraszamy studentów pedagogiki na praktyki

Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Przedszkole leśne w Mariewie”

serdecznie zaprasza

studentów pedagogiki o specjalności wychowanie przedszkolne

do odbycia praktyk.

Jesteśmy przedszkolem, działającym w nurcie przedszkoli leśnych, inaczej skandynawskich, w których dzieci spędzają większość czasu podczas swobodnych zabaw na świeżym powietrzu.

Nauczyciele w takim przedszkolu stają się towarzyszami, opiekunami oraz liderami. Jesteśmy z dziećmi podczas ich zabaw, pomagamy im przeżywać ich emocje, zwłaszcza te trudne, towarzyszymy podczas konfliktów i dbamy o bezpieczeństwo. Organizujemy pobyt dzieci w przedszkolu, prowadzimy częste okoliczne wycieczki przyrodnicze, proponujemy aktywności, zwłaszcza te jednoczące grupę. Nie oceniamy, nie używamy kar ani nagród, za to staramy się wykazywać empatią i zrozumieniem dla dziecięcych potrzeb. Uczymy się wspólnie języka porozumienia bez przemocy.

Wyróżniki naszego przedszkola to:

1. Wartości chrześcijańskie – wychowanie w Przedszkolu jest oparte na wartościach chrześcijańskich, przy zachowaniu szacunku i wolności sumienia dla każdej osoby.

2. Język serca” – sposobem porozumiewania się w Przedszkolu jest tzw. „język serca”, czyli sposób komunikacji, który jednocześnie wyraża własne uczucia i potrzeby, jak też słyszy i uwzględnia drugą stronę. Sposób ten znany jest jako Porozumienie bez Przemocy autorstwa psychologa Marshalla B. Rosenberga.

3. Przedszkole leśne – dzieci przebywające w Przedszkolu mają możliwość spędzania większości czasu w ciągu roku w formie swobodnej zabawy na świeżym powietrzu, w trakcie której odbywa się proces nauczania – uczenia się.

4. Praktyczne umiejętności – dzieci poznają świat poprzez angażowanie się w autentyczne czynności i zadania, ucząc się m.in. dbania o przyrodę, ogrodnictwa, gotowania, pieczenia, majsterkowania, tworzenia.

5. Wrażliwość na środowisko – Przedszkole chce uwrażliwiać zarówno na środowisko naturalne i mądre korzystanie z dóbr natury jak również na tworzenie relacji międzyludzkich w środowisku lokalnym.

6. Inspirujemy się pedagogiką Marii Montessori i chcemy ją sukcesywnie wprowadzać.

W tej chwili jesteśmy jednym z kilkudziesięciu leśnych przedszkoli w Polsce. Podczas gdy w krajach skandynawskich takich przedszkoli są tysiące i działają one od lat 40. XX w., w Polsce pierwsze leśne przedszkola pojawiły się dopiero w 2015 r. Wierzymy, że ten sposób edukacji dzieci w wieku przedszkolnych może być najowocniejszy dlatego prowadzimy to przedszkole i zależy nam na propagowaniu tej idei także wśród studentów pedagogiki. Wierzymy, że takich przedszkoli będzie w Polsce coraz więcej.

Jeśli zainteresowała Cię nasza placówka, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.mariew.edu.pl, profilu na fb: https://www.facebook.com/PrzedszkolelesnewMariewie/ i bezpośredniego kontaktu.

Znajdujemy się 18 km od warszawskiego Bemowa, najwygodniej do nas dojechać autem, ale możliwy jest też dojazd autobusem ZTM. W ramach praktyk jest możliwość otrzymania obiadu oraz zakwaterowania.

Serdecznie pozdrawiamy!